Dzisiaj chcemy przedstawić Wam jedną z najważniejszych, jak nie najważniejszą a na pewno naszą ulubioną markę - z góry przepraszamy pozostałych producentów :), oto Artisan bo o niej mowa, którego wyroby nas ZACHWYCAJĄ! W jednym z ostatnich wpisów wspominaliśmy o rozmowie jaką przeprowadziliśmy z naszym klientem, podczas której padło pytanie: „Piękne meble, ale co to za marka? Nie znam jej” (szczegóły TUTAJ). Obiecaliśmy również odpowiedzieć na pytanie czy firma z małego, pięknego państwa na krańcu Europy może mieć ogromny wpływ na design całego Starego Kontynentu? Na te pytania i wiele więcej znajdziecie odpowiedź poniżej, ZAPRASZAMY :)
Artisan swoje korzenie ma w małym rodzinnym warsztacie, który w latach 70 rozpoczął obróbkę drewna w Jugosławii, gdzie Fadil Ćostović, jeden z właścicieli Artisan, zaczął pracę z drewnem.W tym czasie we wsi Tešanja nie było elektryczności przemysłowej, więc ręcznie wykonywano stolarkę, boazerię, okładzinę podłogową i ścienną.
W czasie wojny mały warsztat zamknął swoją produkcję, aż do jej zakończenia. W czasach pokoju, dużo pracowali przy renowacji zburzonych domów, gdy na początku 2000 roku do Tešanja przybyła holenderska firma meblarska i przeniosła tam swoją produkcję. Firma Fadila Ćostovicia zaczęła z nimi współpracować, szybko zdobywając doświadczenie w tworzeniu mebli. W 2007 roku Fadil postanowił wrócić do rodzinnego biznesu i wraz ze swoimi partnerami założył Artisan. Ich plan brzmiał wówczas dla wielu szalenie; postanowili produkować designerskie meble w środku Bośni i Hercegowiny i sprzedawać je na rynkach zagranicznych. Najpierw zaczęli tworzyć meble na zamówienie, a dwa lata później stworzyli własną kolekcję
Kolejnym krokiem było zaprezentowanie swoich wyrobów na targach w Europie, gdzie też spotkali się z entuzjazmem handlowców i innych wystawców, ale największym problemem był kraj pochodzenia. Na początku niezwykle trudno było przekonać ludzi, że coś pochodzącego z Bośni jest naprawdę bardzo dobre i wyjątkowe. Ludzie byli generalnie podejrzliwi, więc Artisan przeszedł ciernistą drogę do sukcesu.
Aby wnieść firmę na wyższy poziom potrzebowali dużego nazwiska do swojego portfolio, więc skontaktowali się z jednym z najbardziej znanych projektantów na świecie, Karimem Rashidem. Gdy ten zobaczył ich meble, wykonał 20 projektów, a niektóre z nich są produkowane do dziś.
Do tej pory Artisan współpracował z około czterdziestoma projektantami z całego świata, a okrągłe linie, dzięki którym są dziś rozpoznawalni, pojawiły się po raz pierwszy w 2009 roku.
Następnie nawiązali współpracę z profesorem Akademii Sztuk Pięknych w Sarajewie Salihem Teskeredžićem. Jego stół Latus jest do dziś jednym z najlepiej sprzedających się produktów.
Cechą szczególną produktów Artisan jest rękodzieło.
Do produkcji mebli Artisan wykorzystuje drewno z orzecha europejskiego, dębu, wiązu, wiśni, klonu i jesionu, dostarczane z Bośni, Serbii i Chorwacji. Natomiast orzech amerykański, z którego są produkowane meble, sprowadzany jest z USA.
Gdy kawałek drewna wyjdzie z obróbki, wszystko jest robione ręcznie. Rzemieślnicy sklejają i łączą części, po czym rozpoczyna się końcowa obróbka, czyli szlifowanie które trwa kilka godzin, a następnie wszystko starannie polerują.
Meble wykonane są z surowców odnawialnych, a ostatnim etapem procesu produkcyjnego jest zastosowanie naturalnych olejów lub lakieru. Proces ten podkreśla luksusowe i organiczne piękno drewna – uwydatniając naturalną różnorodność kolorów, pozwalając meblom w istocie „oddychać”, zapewniając im długą żywotność.
Idąc z duchem czasów i wraz z pojawieniem się nowoczesnych inteligentnych maszyn CNC, proces produkcji został wielokrotnie przyspieszony i uzyskano możliwość produkcji większych ilości za niższą cenę. Ten rodzaj mebli stał się luksusem za przystępną cenę.
Artisan jest jedną z niewielu firm w Europie, która kontroluje cały proces produkcyjny.
Jakość zawsze jest na pierwszym miejscu.
Sprzedaż nie jest już dla nich problemem, ale produkcja. Jakość nie może ucierpieć - trzymając się tej zasady za wszelką cenę, czasem pojawiają się opóźnienia w realizacji zlecenia.
„Niewiele fabryk na świecie może zaoferować ten poziom jakości, a wiele z nich zrezygnowało z pracy z litym drewnem. Cały czas się rozwijamy i wszystko, co nasza firma zarobi, inwestujemy w nowe hale, drewno i maszyny. Naszą pasją jest budowanie marki, bycie rozpoznawalnym, a to powstrzymuje nas przed zachłyśnięciem się dotychczasowym sukcesem” – Mirza Ćostović, dyrektor ds. rozwoju Artisan.
Meble Artisan znajdują się w kilkunastu restauracjach wyróżnionych gwiazdkami Michelin, jak Ox & Klee w Kolonii, czy Marsan z dwoma gwiazdkami Michelin w Paryżu.
Restauracja Ox & Klee w Kolonii, stół Lakri, krzesło Neva Soft i lampa Shift marki Artisan.
Restauracja Marsan Helene Darroze w Paryżu, krzesło Mela oraz krzesło Fin marki Artisan.
Innym ciekawym projektem w którym brał udział Artisan jest American Copper Buildings w Nowym Jorku, gdzie znajduje się podniebny most łączący oba budynki. W łączniku jest bar z fotelami Neva z których można podziwiać Empire State Building.
Jednym z najbardziej rozpoznawalnych klientów Artisan jest hollywoodzki aktor Christian Bale którego zainteresował stół Latus.
Kevin Spacey również nie oparł się urokowi mebli Artisan, stają się właścicielem niektórych z nich.
Część scenografii do amerykańskiego filmu „Angel has Fallen”z 2019 roku z Gerardem Butlerem i Morganem Freemanem w rolach głównych, została wyposażona w meble Artisan.
Teraz również w Twoim domu mogą zagościć meble Artisan, w najlepszych cenach w Polsce dzięki Design Spichlerz :)
Artisan oferuje krzesła, stoły, komody, biurka, łóżka, lampy, a ich najbardziej udane produkty wywodzą się z kolekcji Neva, za które otrzymali światowe nagrody za wzornictwo, takie jak Red Dot Design Award i Interior Innovation Award.
Tapicerowane krzesło Neva Soft marki Artisan.
Fotel Neva z niskim oparciem Artisan.
Fotel Neva z wysokim oparciem Artisan.
Jednym z naszych ulubionych projektów jest krzesło bujane Tesa. Fotel na płozach jest częstym widokiem (był?), ale krzesło to już niespotykany element wyposażenia wnętrz.
W czasach pracy zdalnej nieodłącznym elementem jest komfortowe biurko, piękny Picard Artisan na pewno zadowoli wszystkich entuzjastów designu. Biurko w kompozycji z Neva Light.
Mela to przytulne krzesło dzięki któremu, w zabieganym świecie będziemy chcieli chwilę dłużej niż zwykle posiedzieć przy stole i porozmawiać z najbliższymi.
Komoda WU słynnego studia projektowego Pang z Bergamo, jest jednym z najdroższych mebli w katalogu Artisan, ponieważ przez zaokrąglenia, jej wykonanie jest najbardziej skomplikowane.
Jak wspomnieliśmy na początku, jesteśmy zachwyceni wyrobami marki Artisan, dlatego też w Design Spichlerz można kupić od ręki meble z kolekcji Neva, oraz piękny stół Flow. Zapraszamy do Krakowa al. Focha 1 aby zobaczyć produkty Artisan na żywo!
Stół Flow wykonany z litego orzecha europejskiego marki Artisan w Design Spichlerz.
Krzesło Neva Soft wykonane z dębu marki Artisan w Design Spichlerz.
Fotel Neva z niskim oparciem wykonane z wiązu marki Artisan w Design Spichlerz.
Artisan za parę lat postrzega siebie jako jednego z najważniejszych producentów mebli z litego drewna na świecie.
"Love Wood" to motto marki Artisan i ta miłość do drewna emanuje w perfekcyjnie zaprojektowanych i wykonanych meblach.
Love Wood to nie tylko pusty slogan, ponieważ drewno to ich pasja. Artisan używa tylko najlepszego odnawialnego drewna, naturalnych olejów i wosków, aby produkcja pozostawiała jak najmniejszy wpływ na nasze środowisko. Poprzez swoje projekty Artisan przekształca drewno w piękne, trwałe meble.
Zaczynali z około piętnastoma osobami, a dziś mają ponad 250 osób w zakładach produkcyjnych.
Design Spichlerz jest oficjalnym dystrybutorem marki Artisan, zapraszamy do zapoznania się z piękną kolekcją marki.